Skóra naczynioruchowa charakteryzuje się skłonnością do napadowego zaczerwienienia pod wpływem czynników miejscowych i ogólnych: promieniowania UV, wysokich i niskich temperatur, stresu, alkoholu, pikantnych potraw, wysiłku fizycznego, przebywania w saunie, stosowania niektórych kosmetyków i leków. Czerwienienie się spowodowane jest rozkurczem naczyń zależnym od mięśni gładkich. Włókna czuciowe są stymulowane przez czynniki mechaniczne, cieplne i chemiczne. Odpowiedź na bodźce czuciowe zależy od neuropeptydów uwalnianych z zakończeń nerwowych. Należą do nich substancja P, VIP (vasoactive intestinal peptide), NKA (neurokinina A). Substancja P zwiększa przepuszczalność komórek śródbłonka naczyń. W regulacji mikrokrążenia biorą udział również m.in. histamina, NO, prostaglandyny, które powodują wystąpienie tak zwanego neurogennego zapalenia. Na skórze może wówczas wystąpić przejściowy rumień z towarzyszącym uczuciem pieczenia.

 

Rozwój zmian naczyniowych

Początkowo objawy są przemijające, z biegiem czasu jednak dochodzi do trwałego rozszerzenia naczyń. Wzrasta przepuszczalność naczyń włosowatych i powstają obrzęki. Zwiększanie ilości płynu pozakomórkowego doprowadza do wtórnej niewydolności naczyń limfatycznych, zalegania płynu tkankowego i tworzenia się mikrocellulitisu. Prowadzi to do uszkodzenia włókien elastynowych, których zmiany degeneracyjne nasila również ekspozycja na światło słoneczne. Reakcja zapalna wzmaga się, a następnie utrwalają się zmiany rumieniowe i teleangiektazje. Skutkiem tych procesów jest rozwój trądziku różowatego, trudnej do leczenia dermatozy. Skóra naczynioruchowa predysponuje do pojawienia się trądziku różowatego (rosacea) i dlatego zmiany wczesne często określa się terminem "prerosacea". Pierwsze objawy występują zwykle u kobiet około 20. roku życia, zwłaszcza u osób chętnie korzystających ze słońca. W okresie prerosacea dochodzi do wzmożonej reaktywności naczyń bez ich trwałego rozszerzenia, obecny jest rumień i pojedyncze teleangiektazje.

 

Niewątpliwie ważną rolę w rozwoju zmian naczyniowych odgrywają czynniki dziedziczne. Bardzo istotny jest także wpływ estrogenów. Objawy te mogą być spowodowane przez nie-które kuracje hormonalne oraz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny.

 


Pielęgnacja

Skóra naczynioruchowa jest bardzo wrażliwa i wymaga specjalnej pielęgnacji: ochrony przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi (promieniowaniem UV, mrozem, wiatrem) oraz stosowania preparatów uszczelniających naczynia i łagodzących podrażnienia. Podstawą leczenia jest unikanie czynników zaostrzających zmiany skórne. Duża grupa pacjentów nie toleruje większości kosmetyków, dlatego tak trudno dobrać odpowiednie preparaty. Wśród składników kosmetyków najczęściej podrażniają: alkohol etylowy, aceton, alkohol benzylowy, mentol, glikol propylenowy, b-hydroksykwasy (AHA), laurylosiarczan sodu, kwas paraaminobenzoesowy, kwas witaminy A, mocznik, nadtlenek benzoilu.

 

Tolerancja AHA zależy od pH preparatu, w którym występuje: przy wyższym pH nie występują podrażnienia. Trzeba unikać czynników drażniących, na przykład mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą, używania mydeł, toników i alkoholowych roztworów substancji leczniczych. Już we wczesnym okresie objawów naczynioruchowych należy stosować kosmetyki hypoalergiczne, niezawierające zbyt wielu składników.

 

Do mycia twarzy zalecane jest używanie mleczka lub delikatnych preparatów myjących przeznaczonych do skóry wrażliwej. Nie powinno się stosować peelingów ziarnistych i wysuszających preparatów przeciwłojotokowych. Konieczne jest natomiast regularne korzystanie z kremów chroniących przed mrozem i promieniowaniem UV, nawilżających i łagodzących, a przede wszystkim preparatów zmniejszających przepuszczalność naczyń i nasi-lenie reakcji zapalnej. Kremy zawierające b-hydroksykwasy i mające odpowiednie pH działają korzystnie, ponieważ mogą zwiększyć produkcję mukopolisacharydów i kolagenu w skórze właściwej. Retinaldehyd zawarty w kosmetykach powoduje zmniejszenie rumienia. W badaniach przeprowadzanych na hodowli keratynocytów udowodniono,że retinaldehyd zmniejsza ekspresję VEGF (vascular endothelial growth factor) i dzięki temu zmniejsza objawy zapalne.

 

Korzystne efekty może też dawać używanie kremów zawierających witaminę C oraz E, które wpływają na syntezę kolagenu w skórze i zmniejszenie reakcji zapalnej. Skutecznie zmniejsza zaczerwienienie i łagodzi podrażnienia również wyciąg z kasztanowca. Pantenol dodany do kosmetyków działa kojąco i dodatkowo nawilża.

 

Oprócz profilaktyki i właściwej pielęgnacji skóry należy przyjmować doustnie leki uszczelniające naczynia, a w razie nasilenia reakcji zapalnej leki przeciwhistaminowe.

DERMIX - Lublin ul.Marii Skłodowskiej-Curie 48
20-029 Lublin

Telefon: 81 534 55 12
Kom: 606 25 01 18

w dni powszednie 11:30 - 19:30
w soboty 9:30 - 15:00

Istnieje możliwość zapisu w innych godzinach.

Mój e-mail: zofiadudzik@wp.pl
mapa


 
wykonanie SQLSoft.pl
Menu
Menu