"Oczy są zwierciadłem duszy" wyrażają emocje, nastrój, często też odzwierciedlają stan zdrowia. Są jednym z najważniejszych atrybutów urody. W przeprowadzonych w USA badaniach psychologicznych co trzeci mężczyzna przyznał, że patrząc na kobietę, zwraca uwagę przede wszystkim na jej oczy. Dlatego opracowanie metod efektywnej pielęgnacji i kondycjonowania skóry wokół oczu jest jednym z podstawowych celów kosmetologii i wciąż stanowi wyzwanie dla firm kosmetycznych próbujących stworzyć doskonały krem spełniający wszystkie oczekiwania klientów.

 

Piękne oczy to przede wszystkim oczy zdrowe, błyszczące, niezaczerwienione. Skóra wokół nich powinna być dobrze napięta, elastyczna i pozbawiona widocznych zmarszczek. Narażenie na oddziaływanie niekorzystnych czynników środowiska, a przede wszystkim specyficzna budowa skóry w okolicach oczu sprawiają, że to właśnie w jej obrębie pojawiają się pierwsze oznaki przemęczenia i upływającego czasu.

 

Skóra wokół oczu jest czterokrotnie cieńsza niż na policzkach, ma zaledwie pół milimetra grubości. Znajduje się w niej bardzo mało gruczołów łojowych, niebędących w stanie zapewnić odpowiednio grubej bariery ochronnej. Dlatego skóra szybko ulega przesuszeniu. Okolice oczu są szczególnie podatne na działanie różnych szkodliwych czynników, takich jak mróz, wiatr, a także promieniowanie słoneczne lub sztuczne źródła światła. Wszystko to prowadzi do wysuszenia skóry w okolicach oczu, a w konsekwencji do jej szybszego wiotczenia i starzenia się.

 

Skóra wokół oczu jest narażona na nieustanną pracę. Wystarczy wspomnieć,że mrugamy powiekami średnio 10 tysięcy razy dziennie przy zwilżaniu oka, podczas przeżywanych emocji, np. niepokoju, stresu, radości, przy odruchowym mrużeniu podczas zmian natężenia światła. Jedną z pierwszych oznak "zmęczenia" i starzenia się skóry wokół oczu jest pojawienie się zmarszczek mimicznych, tak zwanych kurzych łapek. Tworzą się one w kącikach oczu, a ich pojawienie się jest związane z bogatą mimiką twarzy: uśmiechem, płaczem, zdziwieniem czy zdenerwowaniem. Nic więc dziwnego, że kurze łapki spędzają sen z powiek nawet dwudziestolatkom, które w szczególny sposób interesują się odpowiednią pielęgnacją skóry. Wyrazem zmęczenia skóry wokół oczu jest opuchnięcie powiek, którego przyczyna to przede wszystkim gromadzenie się wody w tkankach. Czasami zdarza się jednak, że opuchnięte powieki mogą być objawem choroby, dlatego oprócz odpowiedniej pielęgnacji kosmetycznej należy zasięgnąć porady lekarza, aby wykluczyć inne przyczyny, na przykład alergie, choroby serca lub nerek. Na pogorszenie wyglądu oczu wpływa także pojawienie się pod nimi worków i cieni. Ich przyczyną często bywa brak odpowiedniej ilości snu, a także długotrwała i męcząca praca oraz narażenie na promieniowanie ultrafioletowe.

 

Powstawanie zmarszczek, worków i cieni pod oczami to nieuniknione oznaki działania mijającego czasu. Współczesna kosmetologia pomaga znacznie opóźnić ich rozwój poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Nie należy jednak zapominać o przestrzeganiu higienicznego trybu życia i stosowaniu odpowiedniej, bogatej w płyny i składniki odżywcze diety. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół oczu powinny nawilżać i ujędrniać skórę, wspomagać jej regenerację i minimalizować niekorzystny wpływ czynników środowiska. Przyspieszenie odnowy skóry stymulują preparaty zawierające odpowiednie aminokwasy, niezbędne do odbudowy zniszczonych i starzejących się włókien kolagenowych. Ich regeneracja w
widoczny sposób przyczynia się do zmniejszenia ilości i spłycenia powierzchownych zmarszczek skóry. Niezbędną cechą efektywnego preparatu do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia, poprawiającego elastyczność skóry, a w konsekwencji zapobiegającego utracie wody i wysuszeniu skóry, co przyspiesza pojawianie się zmarszczek.

 

Korzystny wpływ ma również zawartość działających antyrodnikowo witamin A i E, hamujących procesy fotostarzenia się skóry oraz poprawiających miękkość i elastyczność naskórka, a także mikroelementów z wód termalnych, które koją podrażnienia, łagodzą zaczerwienienia i intensywnie wspomagają odpowiednie nawilżenie skóry. Kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół oczu powinny być pozbawione substancji alergizujących i drażniących. Skuteczne opóźnianie efektów
starzenia się skóry wokół oczu powinno obejmować także stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej, zarówno w formie związków chemicznych i fizycznych zawartych w kosmetykach, jak również poprzez stosowanie okularów przeciwsłonecznych ograniczających bezwarunkowy odruch mrużenia oczu, który przyspiesza powstawanie zmarszczek.
Spis treści

 

Opuchnięcie powiek dolnych

(tzw. worki pod oczami), a także obecność obwódki pod oczami (tzw. sińce pod oczami) to częsty i sprawiający sporo kłopotów problem kosmetyczny. Objawy te są najczęściej związane z intensywnym trybem życia, stanami napięcia emocjonalnego, niewłaściwym odżywianiem, brakiem snu, wyczerpaniem organizmu i predyspozycjami genetycznymi niektórych pacjentów. W młodym wieku dolegliwości te pojawiają się okresowo, samoistnie i szybko cofają się, natomiast u starszych pacjentów mają skłonność do utrwalania się. Z fizjologicznego punktu widzenia opuchnięcie powieki dolnej jest najczęściej efektem niewielkich zastojów limfatycznych lub też odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że opuchnięcie powiek dolnych może być również objawem procesu chorobowego, najczęściej dotyczącego układu krążenia i nerek. Konieczne staje się wtedy zasięgnięcie porady specjalisty.


Kurze łapki

to populrne określenie delikatnych zmarszczek tworzących się w okolicy zewnętrznego kącika oka. W powszechnym odczuciu są one jedną z pierwszych widocznych oznak starzenia się skóry. Za ich powstawanie odpowiedzialne są czynniki fizyczne, wśród których należy wymienić narażenie na nieustanny ruch powiek (mrużenie, rozciąganie) związany z bogatą mimiką twarzy, a także czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (naturalne i sztuczne), wiatr, niskie i wysokie temperatury powietrza, a także dym tytoniowy. Powstawanie kurzych łapek jest w znacznym stopniu zależne od specyficznej budowy skóry w okolicach oczu. W tym rejonie twarzy jest ona szczególnie cienka i delikatna, a także uboga w gruczoły łojowe, które wraz z wiekiem dostarczają jej coraz mniej niezbędnych substancji lipidowych, co prowadzi do utraty wilgotności. W efekcie skóra zaczyna tracić swoje napięcie, staje się wysuszona, pojawiają się na niej widoczne załamania. Niekorzystny wygląd jest potęgowany przez zaburzenia syntezy kolagenu prowadzące do zwiotczenia skóry i utraty
jej elastyczności.

DERMIX - Lublin ul.Marii Skłodowskiej-Curie 48
20-029 Lublin

Telefon: 81 534 55 12
Kom: 606 25 01 18

w dni powszednie 11:30 - 19:30
w soboty 9:30 - 15:00

Istnieje możliwość zapisu w innych godzinach.

Mój e-mail: zofiadudzik@wp.pl
mapa


 
wykonanie SQLSoft.pl
Menu
Menu